Moje delší odmlka byla způsobená pracovním výjezdem a 14hodinovou pracovní dobou, která mi neumožňovala věnovat se ničemu jinému, než práci a přežití.
Jednou za 3 roky se totiž v Düsseldorfu koná veletrh K-Messe, kam se sjedou všichni, co vyrábí z plastů.
Nebudu se příliš rozepisovat o tom, že 90 procent výrobků jsou naprosto zbytečné krámy zamořující planetu a že už samotná výstavařina je plýtvání neuvěřitelným množstvím materiálu a energie (postavíte na 5 dnů expozici, kterou následně zbouráte a veškerý použitý materiál včetně koberců, vyhodíte).
A i když hodně firem vyrábělo z recyklátů, myslím, že by se bez nich dalo obejít a že všudepřítomný, stále se na stáncích opakující motiv zeleného lesa na použité grafice, tuto skutečnost nenapraví.
Nicméně, kdo jsi bez viny, hoď kamenem a tak pouze konstatuji, byla jsem tam, odvedla kus práce a teď se vzpamatovávám.
Takže jen pro představu:
- polepili jsme desítky metrů stěn potištěnou folií,
- našroubovali jsme 280 květináčků s břečťanem, aby vznikl zelený sloup (a pak sledovali, jak břečťan v teple opouští pavoucí, brouci a další obyvatelé, které jsme přesunem vyrušili)
- a na závěr jsme nalepili 780 kostiček ve 4metrové výšce do tvaru mapy světa
(počítadla sčítají počet vyrobených plastových tašek v jednotlivých světadílech)
Prostě všude plast, drcený plast, zpracovaný plast, stroje na výrobu plastu a zase plast...
Evropa prý dokáže zpracovat jen 30% vyprodukovaného odpadu.
Na víc nemá kapacity, stroje ani prostředky.
Z toho vyplývá, že všechno to třídění je jen nafouknutá bublina. Pokud nebudou vyráběny rovnou ekofriendly obaly, brzy nás plastové vločky, jak rozdrcenému materiálu říkají, zasypou.
A ani K-messe a jeho iluze o ekologickém zpracování plastu nás nezachrání.
A to je vše z mého dalšího pracovního výletu.
No, dnes akosi plačem navonok i vo vnútri...no toto mi nepridá...a akosi to už dávno tuším, viem, a nechápem, keď všetko teraz doma niektoré ženičky riešia neuveriteľným týraním s recykláciou, všetkého od vody až po ...
OdpovědětVymazat